Çanakkale destanı Kandıra'da baştan yazıldı

        Çanakkale destanı Kandıra'da baştan yazıldı

 Untitled-12DSCF4861

Çanakkale Zaferi’nin 93. Yıldönümü sebebiyle  Babatepe Şehitlik Anıtında hazırlanan törende çelenk koyulması, saygı duruşu ve saygı atışı yapılması ve İstiklal Marşı’nın okundu.

Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü nedeniyle Kandıra'da düzenlenen etkinliklerde öğrenciler savaşı canlandırarak adeta Çanakkale destanını baştan yazdı.

 DSCF4914_(2)[1] DSCF4921_(2)[1]

Öğrencilerin hazırlamış olduğu Yahya Çavuş adlı piyes Çanakkale Savaşı'nın nasıl kazanıldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

18 Mart Çanakkale Savaşı'nın 93'üncü yıl dönümü Kandıra'da da unutulmadı. Kandıra Turan Güneş Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliklerde Çanakkale Savaşı'nın Türk tarihindeki önemi anlatıldı, öğrenciler hazırladıkları piyesle davetlileri adeta o günlere geri götürdü. Etkinliğe Kandıra İlçe Kaymakamı Hamza Erkal, Garnizon Komutanı kurmay albay Çağlar Özer, Kandıra Belediye Başkanı Mustafa Öğren, İlçe Emniyet Müdürü Abdurrahim Türkmen, İlçe Jandarma Yüzbaşı Aydın Kutlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Bolat ve İlçe Halk Eğitim Müdürü Mete Domaç da katıldı. Sınır ötesi operasyonda eşi Serkan Çakal'ı şehit veren Zeynep Çakal da, Çanakkale şehitleri için düzenlenen törene katılanlar arasındaydı.

Untitled-1 piyade yuzbasi

Piyade Yüzbaşı Abdülkadir Akturan, konuşmasında Çanakkale'nin geçilmezliğini vurguladı.Kandıra Turan Güneş Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma etkinliklerini öğrenciler büyük bir dikkatle takip etti.

Piyes sahnelendi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende

Yunus Çarkıt ve piyade yüzbaşı Abdülkadir Akturan, günün

Çanakkale'nin anlam ve önemini anlatan konuşmalardan sonra Kandıra Anadolu Teknik Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencilerinden Nur Ateş, Çanakkale destanını seslendirdi. Okul öğrencileri tarafından orotorya da izleyenlere çok duygulu anlar yaşattı. Ardından okul elektrik bölüm şefi Hüseyin Avşar video gösterisi eşliğinde "Şehide Mektup"u seslendirdi. Selma Harman ve Hıdır Koçlu'nun türkü demetiyse duygu dolu anlar yaşattı. Son olarak, Yahya Çavuş adlı piyes sahnelendi.

 

 Ünal CANKURT

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !